Telefon
WhatsApp

Firewall Cihazı Nedir?

Bağımsız bir donanım aygıtı olarak tasarlanan firewall cihazı, işlemci, bellek ve işletim sisteminden oluşur. Firewall cihazlarının çoğu, kolay kurulabilir şekilde üretilmiş olup standart boyutlara sahiptir. Bazı cihazlar, bağımsız bir aygıt olarak kullanılmasının yanı sıra ağ yönlendiricisinin bir parçası olarak da kullanılabilir. Yani, ağ yönlendiricilerinde dahili bir firewall cihazı bulunabilir.

Cihazlar, yönlendirici ile internet veya diğer ağlar arasında yer alır. Bu nedenle, ağın girişinde savunma hattı gibi çalışır. Herhangi bir veri, yönlendirici ile ağ bilgisayarlarına ulaşmadan önce güvenlik duvarı cihazının kontrolünden geçer. Firewall cihazları, bilgisayarları veya yerel ağı dış dünyadan gizlemeye olanak tanıması ile öne çıkar.

Firewall Cihazının Avantajı Nedir?

Firewall cihazları, yazılımsal firewall sistemlerinden her zaman bir adım öndedir. Cihazların öne çıkan avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Donanımsal cihazlar, yönlendiriciden önce konumlanır ve ağ sınırında yer alır. Bu da cihazları, yazılım sistemlerine göre avantajlı kılar.
  • Firewall cihazları, tüm ağı kapsama özelliğine sahiptir. Bu özellik, çok sayıda bilgisayarın bulunduğu şirketlerde ve büyük kurumsal firmalarda kullanımı son derece uygundur.
  • Cihazlar, büyük şirketler için mali açıdan uygun maliyetlidir.
  • Donanımsal güvenlik duvarları, hızlı ve verimli kullanım özellikleri sergiler.

Firewall kullanmak gerekli mi? Firewall olmazsa ne olur?

Firewall cihazı kullanımı özellikle şirketler ve kurumlar için bir gerekliliktir. Uzaktan erişim yöntemiyle yapılan veri hırsızlığına karşı ağ bilgisayarlarını koruyan firewall sistemleri, siber güvenlik seviyesini artırır. Antivirüs programlarına kıyasla oldukça etkin olan bu sistemler, zararlı sitelere girişi de önler. Bu bakımdan firewall sistemleri sayesinde kapsamlı bir ağ güvenliği elde edilmiş olur.

Firewall cihazları, iç ve dış trafik kontrolü gerçekleştirerek ağınızı siber tehditlere karşı koruma görevi görür. Güvenlik duvarının olmadığı durumlarda siber saldırılara karşı aktif bir şekilde korunmak mümkün olmaz, ve bilgisayarlar pek çok tehdide karşı açık hale gelir.

Firewall ve VPN arasında ne gibi farklar vardır?

Firewall ve VPN, internet güvenliğinin önemli aktörleri arasında yer alır. Bu iki sistem arasında kendine özgü temel farklar bulunmaktadır. Güvenlik duvarı sistemleri ağdaki trafik kontrolünü gerçekleştirip zararlı trafiğin önlenmesine katkı sunar. VPN ise çevrim içi bağlantıları şifreleyerek aktivitelerinizde anonim olmanızı sağlar. Yani güvenlik duvarı gelen trafik üzerinde işlev sağlarken, buna karşılık VPN çıkış trafiğinin yönetilmesinde söz sahibidir.

Firewall ile anti virüs arasındaki fark nedir?

Firewall ve antivirüs sistemleri genellikle birbiri ile karıştırılır. Güvenlik duvarının amacı, gelen-giden ağ trafiğini inceleyerek şüpheli olanları otomatik olarak devre dışı bırakmaktır. Antivirüs programları ise paketlerin zararlı yazılım içerip içermemesi ile ilgilenir.

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

DEMO FORMU